مقایسه هاست سی پنل و هاست دایرکت ادمین

تفاوت های هاست سی پنل و هاست دایرکت ادمین

شاید دیگه وقتش باشه تفاوت هاست های سی پنل و هاست های دایرکت ادمین با هم بررسی کنیم . در این مقاله کوتاه قصد داریم تا به طور تخصصی مقایسه سی پنل و دایرکت ادمین را انجام بدهیم و ابهامات خود را برطرف کنیم .همانطور که می دانید هاست پنل سی پنل محبوبیت بیشتری نسبت به هاست دایرکت ادمین دارد.

تفاوت های هاست سی پنل و هاست دایرکت ادمین

  • لایسنس سی پنل در مقایسه با لایسنس دایرکت ادمین گرانتر است .
  • سی پنل متعلق به شرکتی آمریکا بوده و دایرکت ادمین متعلق به شرکتی کانادایی است.
  • دایرکت ادمین نسبت به سی پنل سبک تر است.
  • رابط کاربری سی پنل در مقایسه با دایرکت ادمین بسیار بهترو زیباتر است.
  • سی پنل سازگاری و هماهنگی بسیار بیشتری با فایروال CSF در مقایسه با دایرکت ادمین دارد.
  • امنیت بیشتر دایرکت ادمین نسبت به سی پنل
  • آموزش های کامل تر و بیشتری برای سی پنل در مقایسه با دایرکت ادمین وجود دارد.
  • پشتیبانی و توسعه سی پنل بسیار قوی تر از دایرکت ادمین است.
  • مدیریت سرور با کنترل پنل سی پنل بسیار راحتتر  از  مدیریت سرور با کنترل پنل دایرکت ادمین است.
  • دسترسی مستقیم به سرویس هایی نظیر phpmyadmin و وب سرویس ها در سی پنل وجود ندارد.

 

 

هزینه لایسنس سی پنل و دایرکت ادمین

برای دایرکت ادمین امکان تهیه لایسنس دائمی  وجود دارد اما برای سی پنل چنین نیست و نهایتا یکساله می توان خریداری کرد. همچنین لایسنس دایرکت ادمین  نسبت به سی پنل ارزان تر است .

سرعت بیشتر  دایرکت ادمین نسبت به سی پنل

با توجه به اینکه بسیاری از موارد بخصوص در سطح مدیریتی Admin بواسطه دستور در دایرکت ادمین انجام می شود حجم اشغالی کنترل پنل دایرکت ادمین نسبت به سی پنل کمتر است و این موضوع سبب می شود سبک تر از سی پنل باشد.

رابط کاربری سی پنل و دایرکت ادمین

رابط کاربری سی پنل بسیار بهتر از دایرکت ادمین است. می توان گفت همه چیز در کنترل پنل سی پنل راحتتر از کنترل پنل دایرکت ادمین است بخصوص سطح کاربری آن که بصورت بهتری قابل استفاده است.

پشتیبانی و توسعه بهتر سی پنل

سی پنل همواره در حال توسعه کنترل پنل خود است اما دایرکت ادمین به ندرت اینکار را انجام می دهد. مگر اینکه مشکل فنی یا امنیتی وجود داشته باشد

مدیریت راحت تر سرور با کنترل پنل سی پنل

همانطور که گفته شد سی پنل بسیاری از بخش های فنی و کنترلی خود را بصورت ابزار در بخش های مختلف کنترل پنل خود تعبیه کرد است. این مجموعه ابزار در قالب محیط WHM در نظر گرفته شده است که در بسیاری از مواقع نیازی به استفاده از SSH نیست.

تحریم

 حدود ۶ سال قبل شرکت سی پنل کشور ایران را در لیست تحریم های خود قرار داد ، هنوز آن خاطره تلخ از ذهن خیلی کاربران فراموش نشده است ، سی پنل تمام مشتریان ایرانی خود را مسدود کرد و دیگر هیچ کاربری امکان استفاده از سی پنل خود را نداشت ، سپس شرکت ها با دور زدن تحریم ، مجدد سی پنل را در سرور های خود نصب کردند ، اما شرکت کانادایی دایرکت ادمین در بدترین شرایط خدمات خود برای مشتریان ایرانی را ادامه دادند .

تفاوت پورت ورود به سی پنل و WHM

پورت پیشفرض دایرکت ادمین برای سطح کاربری و ادمین ۲۲۲۲ است. اما سی پنل برای کاربر ۲۰۸۲ و برای ادمین پورت ۲۰۸۶ را در نظر گرفته است. همچنین در صورت فعال بودن SSL پورت ۲۰۸۲ به ۲۰۸۳ و پورت ۲۰۸۶ به ۲۰۸۷ تغییر می یابد. این موضوع این قابلیت را فراهم می کند که برای سی پنل بتوان محدودیت دسترسی برای WHM در نظر گرفت که با پورت مجزایی قابل دسترسی است و امنیت بالایی را داشت. اینکار هیچ اختلالی در سی پنل نخواهد داشت.

عدم وجود دسترسی مستقیم به وب سرویس ها در سی پنل

یکی از نقاط ضعف های دایرکت ادمین این است که وب سرویس ها مانند وب میل ، phpmyadmin و … بصورت مستقیم در دسترس هستند و این موضوع امنیت آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. البته امکان محدود کردن این سرویس ها به آی پی وجود دارد که عملا در سرویس های هاست اشتراکی بدلیل تفاوت آی پی کاربران قابل انجام نیست. اما در سی پنل این موارد بصورت Third-Party Software و بصورت ثانویه در اختیار کاربران قرار داده شده است که موجب بالا رفتن سطح امنیت می شود.

با وجود برخی مزیت های سی پنل نسبت به دایرکت ادمین نمی توانیم بگوییم که سی پنل بهتر است یا و دایرکت ادمین زیرا این دو سیستم تاثیری در عملکرد وب سایت شما ندارند و تنها برای کار های مدیریتی شما هستند و بازدیدکنندگان و کاربران شما ارتباطی به سی پنل یا دایرکت ادمین هاست شما ندارند . و اما توصیه ما این است که بیشتر به دنبال موقعیت سرور مناسب ، دیتاسنتر معتبر ، سخت افزار قدرتمند و پشتیبانی قابل قبول باشید. سی پنل و دایرکت ادمین تنها یک محیط کاربری هستند ، اما آنچه که مهم تر است کیفیت سرویس میزبانی شما میباشد

 

امیدواریم این مقاله به شما در انتخاب صحیح سرویس کمک کرده باشد  ، لطفا در صورتی که نظر یا مشکلی در این مورد دارید آن را در دیدگاه های سایت برای ما ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *